Odkryj Przystanek Wilga

Historia Przystanku Wilga, podobnie jak historia osiedla klimatycznego „Wilga nad Wisłą. Osiedle Klimatyczno – Wypoczynkowe” rozpoczęła się od marzenia o stworzeniu miejsca, gdzie ludzie będą mogli odpocząć w pięknym otoczeniu natury.  

 

Osiedle „Wilga nad Wisłą”, gdzie położony jest dom  (ok. 60 km od Warszawy w kierunku Garwolina), powstało na gruntach należących do majątku Wilga będącego wówczas własnością hrabiów Marii Ludwiki i  Stanisława Kostki Rostworowskich, którzy nabyli majątek Wilga 4 czerwca 1927 roku za kwotę 60 000 dolarów.

 

Majątek liczył 2800 mórg i 220 prętów (tj. ponad 5000 ha) z tego około 2500 mórg stanowiły lasy. Pozostałą część majątku stanowiły zaniedbane i zdewastowane stawy rybne, budynki gospodarcze i grunty rolne na żyznym Powiślu wymagające nakładów finansowych i pracy.

 

Pomimo tego, że zakup majątku okazał się początkowo nietrafioną inwestycją, to młodzi małżonkowie stanęli w obliczu konieczności poszukiwania innych alternatyw. Po wielu różnych próbach, rozwiązaniem trudnej sytuacji finansowej okazała się parcelacja części majątku na działki letniskowe. Pomysł ten hrabia Rostworowski wzorował na pobliskim Otwocku, który powstał na przełomie XIX i XX wieku i szybko stał się miejscowością letniskowo – uzdrowiskową dla mieszkańców Warszawy. Hrabia zauważył wspólne cechy dla obu miejscowości, jak położenie na tej samej wysokości nad poziomem morza oraz lasy sosnowe porastające piaszczyste wydmy tworzące taki sam mikroklimat.

 

I w ten oto sposób właściciele zainspirowani urokami okolicznych lasów i rzek (Wisły i Wilgi), zapoczątkowali projekt Osiedla Klimatycznego. W 1929 roku małżonkowie otrzymali zgodę  Wojewody Lubelskiego (Antoniego Remiszewskiego) na utworzenie  osiedla pod nazwą „Wilga nad Wisłą. Osiedle Klimatyczno – Wypoczynkowe”.

 

W krótkim czasie właścicielami działek letniskowych w większości zostali mieszkańcy Warszawy – wojskowi, kupcy, lekarze, pracownicy urzędów, którzy zaczęli stawiać domy letniskowe – drewniane lub murowane z cegły kupowanej z pobliskiej ceglarni.

 

Czas II wojny światowej i czas PRL to z pewnością czasy trudne dla Osiedla. Dziś Osiedle Wilga przeżywa dobry czas – kompleks przeszedł przemianę i rozwój, zachowując jednocześnie swoje unikatowe walory klimatyczne, dla których tak jak w przeszłości, tak i dziś miejsce to jest chętnie odwiedzane.

 

Podobnie jak kiedyś powód, dla którego stworzony został przez nas Przystanek Wilga wynikał wprost z potrzeby bycia razem,  ucieczki  od codzienności, zgiełku miasta – solo bądź z rodziną lub przyjaciółmi.

 

Jeżeli Ty również potrzebujesz odprężenia i kontaktu z naturą  – to Przystanek Wilga jest idealny  dla Ciebie. Zapraszamy Cię do spędzenia czasu w naszym urokliwym i przytulnym domu w lesie!

 

Tego życzymy Ci z całego serca, a w zasadzie dwóch😊.

Niech  czas spędzony w Wildze przyniesie  Ci wytchnienie i  radość bycia tu i teraz.

 

Agata i Maciek

dzieci Marysia i Janek
kot Lutek

Klika słów o nas

Agata – zawodowo przedsiębiorczyni, konsultantka ds. marketingu strategicznego, wykładowca akademicki i ekspertka zewnętrzna KE. Można powiedzieć bez zbędnej przesady, że niespokojny duch.  Prywatnie – miłośniczka gór, sosnowych klimatów, designu pod każdą postacią i wszystkiego, czemu można nadać drugie życie.

Maciek – zawodowo wspiera korporacje w zakresie cyberbezpieczeństwa. Prywatnie pilot drona, miłośnik żeglarstwa i V8 oraz  pomysłodawca Przystanku Wilga. 

Przystanek Wilga to wynik tęsknoty Agaty za beztroskim dzieciństwem, spokojem i rozbrzmiewającym w tle Latem z Radiem  i Maćka za świętym spokojem (szczęśliwa żona, to szczęśliwy dom😊

 

© 2024 Projekt i wykonanie Joanna Malinowska